Chemia w kryminalistyce jest nowym kierunkiem studiów, który został wyodrębniony z kierunku Chemia w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na analityków chemicznych ukierunkowanych na pracę z mikrośladami oraz biegłych sądowych. Poniżej wypowiedź Absolwentki kierunku Chemia w kryminalistyce, biegłego sądowego w zakresie badań narkotyków prowadzącego zajęcia ze studentami na tymże kierunku oraz kierownika Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
Mgr inż. Katarzyna Zielińska
Studentka III Stopnia w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej
Mgr inż. Katarzyna Zielińska z Jego Magnificencję Rektorem Politechniki Łódzkiej Panem Profesorem dr hab. inż. Krzysztofem Jóźwikiem w czasie wręczania nagród w trakcie 78. Inauguracji roku akademickiego na Politechnice Łódzkiej
Moja przygoda z Wydziałem Chemicznym Politechniki Łódzkiej rozpoczęła się w 2017 roku na kierunku Chemia ze specjalizacją Analityka Chemiczna w Kontroli Jakości i Ochronie Środowiska. Na 3 roku studiów miałam pierwszy kontakt z Chemią Sądową, co upewniło mnie, że chcę zajmować się tematyką związaną z analizą kryminalistyczną. Ponadto, również w tamtym okresie dowiedziałam się o nowo otwartym kierunku Chemia w Kryminalistyce na II stopniu. Ścieżka, którą obrałam w tamtym momencie pozwoliła mi szeroko rozwinąć moje pasje. Już w ramach pracy inżynierskiej zajmowałam się oceną składu pierwiastkowego kolorowych produktów kosmetycznych pod kątem możliwych zagrożeń dla zdrowia konsumentów oraz naruszeniem norm Unii Europejskiej, co zostało docenione przez kapitułę konkursu im. Prof. Achmatowicza na najlepszą pracę inżynierską na Wydziale Chemicznym.
Rozpoczęcie studiów II stopnia na kierunku Chemia w Kryminalistyce było spełnieniem moich marzeń i rozpoczęło najlepszy okres w moich życiu. W ramach studiów magisterskich miałam możliwość studiowania na dwóch wybitnych polskich Uczelniach – Politechniczne Łódzkiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ponadto, ogromny zasób wiedzy oraz doświadczenia został nam przekazany przez wybitnych polskich ekspertów z Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, jak również od biegłych sądowych w dziedzinie oceny autentyczności dokumentów, profilowania narkotyków, przestępczości narkotykowej oraz badania płynów łatwopalnych i alkoholi. Informacje oraz umiejętności, które zdobyłam w trakcie studiowania, jak i w czasie wykonywania wolontariatu naukowego w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej, pozwoliły mi na przeprowadzenie dogłębnej oceny pochodzenia win czerwonych ze szczepu Cabernet Sauvignon przy wykorzystaniu technik chromatograficznych w ramach mojej pracy magisterskiej. Praca ta została nagroda w konkursie na najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2021/2022 w Politechnice Łódzkiej, organizowanego przez Łódzką Radę Federacji FSNT-NOT.
Obecnie moją przygodę z Chemią w Kryminalistyce kontynuuje w ramach doktoratu prowadzonego w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej. Tematem mojej rozprawy doktorskiej jest zastosowanie różnych nowoczesnych technik analizy powierzchniowej pozwalających na nieniszczące badania mikrośladów w postaci okruchów szkła, z naciskiem na szkło pochodzące ekranów z urządzeń mobilnych. Swoją pracę wykonuję w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej w porozumieniu z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Obrana ścieżka pozwala mi na dalsze rozwijanie moich pasji związanych z Chemią w Kryminalistyce oraz na bezpośrednią pracę z nowoczesnymi technikami analitycznymi, takimi jak Spektroskopia Emisyjna ze Wzbudzeniem Laserowym (LIBS), Spektrometria Mas z Jonizacją w Plazmie Indukcyjnie Sprzężonej z Ablacją Laserową (LA-ICP-MS) czy Skaningowa Mikroskopia Elektronowa z Analizą Rentgenowską (SEM-EDX).
Na obecnym etapie mojego życia, mogę uczciwie stwierdzić, że obrana przeze mnie ścieżka okazała się być dobrym wyborem i jestem szczęśliwa, że mogę kontynuować swoją edukację związana z Chemią w kryminalistyce w ramach Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej. Związanie mojego życia z Politechniką Łódzką otworzyło przede mną wiele możliwości i obecnie stawia wyzwania, które mają niewątpliwy pozytywny wpływ na mój rozwój osobisty i zawodowy.
dr Waldemar Krawczyk
Biegły sądowy w zakresie badań narkotyków
Kryminalistyka wymaga multidyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów wykorzystującego najnowocześniejsze metody analityczne między innymi z zakresu chemii. Prowadzone przez nas zajęcia uczą pracy zespołowej, szerokiego spojrzenia na rozwiązywane problemy i doboru odpowiednich technik analitycznych do ich rozwiązywania a także interpretacji wyników badań uwzględniającej uwarunkowania prawne.
dr hab. Dariusz Zuba, prof. IES
Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie
Czy nowoczesne techniki analityczne są pomocne w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych?
Badania przeprowadzone w laboratorium kryminalistycznym mają często kluczowy wpływ decyzje sądu, jak też mogą one ukierunkować prowadzone śledztwo, dlatego istotne jest stosowanie nowoczesnych technik analitycznych, które zapewniają wiarygodność wyników. Należy też zwrócić uwagę, że zaawansowane przyrządy pomiarowe stosowane są obecnie już na miejscu zdarzenia, co znacząco poprawia sprawność i skuteczność prowadzonych postępowań. Jednocześnie postęp technologiczny sprawił, że często możemy pomóc skutecznie zakończyć sprawy, które przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pozostały nierozwiązane z uwagi na ograniczenia ówcześnie stosowanych technik analitycznych.